GENCE AGRAR DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Gence Agrar Üniversitesi
Ibrahim_Cafarov-1

Hörmetli Dostlar

Büyük Azerbaycanlı şair ve düşünür Nizami Gencevi’nin memleketi olan ve Avrupa’nın Gençlik Başkenti olan Nizami Gencevi’nin memleketinde, sistemli bilgi, beceri ve alışkanlıkların asimilasyonunu sağlamayı, modern fikirli ve rekabetçi tarım uzmanları yetiştirmeyi amaçlayan Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi (ADAU) 2016, Bağımsız Devletler 2017 Yılında Birliğin Kültür Başkenti seçilen ve antikliğini koruyarak modernize edilen Gence şehrinde yer almaktadır.

1920 yılından bu yana ziraat fakültesi, 1929 yılından itibaren de bağımsız bir yükseköğretim kurumu olarak faaliyet gösteren üniversitemiz, tarım bilimi, toprak bilimi ve tarım kimyası, veteriner hekimliği, hayvanat bahçesi mühendisliği, mühendislik, tarım teknolojisi, tarım ekonomisi, tarım işletmeciliği ve tarım işletmeciliği fakültelerini entegre etmiştir. yönetim ve bir yüksek lisans eğitim merkezi. farklı bölgelerden ve yabancı ülkelerden 6.000’den fazla öğrenci, gençlere Azerice, Rusça ve İngilizce dillerinde eğitim veriyor. Eğitim binaları, oditoryumlar, laboratuvarlar, araştırma merkezleri, önemli bir kütüphane ve yenilikçi tarım şirketlerinde düzenlenen deneyimler burada yüksek kaliteli eğitime izin veriyor. Ayrıca öğrenci kampüsü, spor salonu, öğrenci dinlenme alanları, yaz okulları, geziler ve diğer tesisler, üniversitede aktif bir öğrenci hayatı sağlar. Tüm bu imkanlardan yararlanarak kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız sizi üniversitenin eğitim ortamını tanımaya ve ADAU ailesine katılmaya davet ediyoruz.

İçtenlikle,
İbrahim Hasan oğlu Caferov
Rektör, ANAS’ın ilgili üyesi, profesör

Azerbaycan Cumhuriyeti’nde yüksek veterinerlik eğitiminin temeli 1931 yılında atılmıştır. Aynı yıl Gence’de Azerbaycan Politeknik Enstitüsü’nün ziraat fakültesinin hayvancılık bölümü temelinde (1926’da kurulan) Azerbaycan Veteriner Enstitüsü kuruldu. Enstitünün ilk müdürü Azerbaycan Politeknik Enstitüsü ziraat fakültesi mezunu olan TMNagizadeh idi.

1933 yılında bu enstitü Azerbaycan Ziraat Enstitüsü ile birleştirildi ve 1935 yılında ilk mezuniyet gerçekleşti. Burada yabancı bilim adamlarının yanı sıra Azerbaycanlı uzmanlar da çalıştı. 1932-1937 yıllarında Azerbaycan Pedagoji Enstitüsü’nün kurucularından Profesör Fatullabey Rzabeyli, Zooloji, Zoohijyen ve Veteriner-Sıhhi Uzmanlık Bölümünün başkanıydı.

Bu fakültedeki ünlü bilim adamları akademisyen Firuz Malikov, İlimler Akademisi’nin ilgili üyeleri Ağahan Ağabeyli, profesörler Rahim Sattarzade, Cihangir Ahundov, Mirza Sadigov, Mammadtaghi Ganiyev, Mammad Mehdiyev, Nadir Abusalimov, Zulfugar Verdiyev, Kabuter Safarov, Gadir Mohsun Babazade’dir. , Rahim Mehdiyev, Yunis.Safarov, Haji Hajiyev, Amir Ahmadov, Enver Khalilov, Haji Guliyev, Abulfaz Aliyev, Mobil Hasanov, Mustafa Mustafayev, Aladdin Asgarov, Sadikh Aliyev, Cabbar Sattarov, Raul Gadimov, Rustam Rustamov, Aghakarim Aliyev, Turan Turabov Yusif Aghayev, Kamal Agalarov, Emma Aghayeva ve Mammad Balakishiyev uzun yıllar etkin bir şekilde çalıştılar.

Mevcut Veteriner Fakültesi, Cumhuriyetimizde sadece yüksek öğrenim görmüş veteriner hekimlerin yetiştirildiği temel değil, aynı zamanda Cumhuriyetimizde veteriner bilimsel araştırma yapan ana merkezdir. Fakülte, faaliyetleri sırasında, aralarında tanınmış bilim adamları, emek kahramanları, halk figürleri, Dovler Ödülü kazananları ve yüksek yönetimde çalışan kişilerin bulunduğu Cumhuriyetin tarım sektörü için binlerce yüksek nitelikli veteriner uzmanı yetiştirmiştir. Devlet yapılarındaki pozisyonlar.

Fakültenin birçok mezunu, ANAS’ın farklı enstitülerinde çalışmaktadır (Zooloji Enstitüsü’nde akademisyen Musa Musayev, profesörler Ismayil Sadikhov ve Tofig Mikayilov, Fizyoloji Enstitüsü’nde – profesörler Museyib Aliyev, Fakhreddin Askerov ve Telman Agayev, Mikrobiyoloji Enstitüsü’nde akademisyenler Mammad Salmanov ve Profesör Fuad Gulubayov, Genetik Enstitüsü’nde – akademisyen Ağakhan Ağabeyli ve Doç. Ahmadov), Bakü Devlet Üniversitesi (Profesör Shaqiba Ahmadova) ve bazıları hala aktif olduklarını gösteriyorlar.

Azerbaycan Bilimsel Araştırma Veteriner Enstitüsü çalışanlarının birçoğu bu fakültenin öğrencileriydi (profesörler İslam Farzaliyev, Aladdin Annaghiyev, Abbasali Mammadov, Farhad Malikov, İkram Eyyubov Fakhreddin Shirinov, Mammadhasan Gafarov, Envar Agayev, Najibayev Aliyeva, İlhan Alizimov, , Gara Sariyev, Khalida Abdullayeva, Avtandil Yusifov, enstitünün şu anki direktörü Siala Rustamova, veteriner bilimlerinde yüzlerce doktora ve bilim çalışanı).

Fakülte mezunlarının birçoğunun bilimsel ve pedagojik faaliyetleriyle Cumhuriyet dışında önde gelen eğitim ve bilim-araştırma kurumlarında ün kazanması ve şu anda başarıyla çalışıyor olması gurur verici: Tüm Rusya Bilimsel Araştırma Enstitüsü’nden Profesör Ali Aliyev Fizyoloji, Biyokimya ve Beslenme, Tüm Rusya Hayvan Bilimleri Araştırma Enstitüsü profesörleri Ahmadaga Abilov, Shaik Nasibov, Vugar Bagirov, Voronezh Tarım Üniversitesi profesörü Süleyman Süleymanov, Tüm Rusya Veteriner-Sıhhi Enstitüsü profesörleri Tofig Abbasov, Adil Gadirov ve birçok diğerleri.

Cumhuriyette hayvanat bahçesi veterinerlik eğitiminin organizasyonu, geliştirilmesi ve iyileştirilmesinde fakülte profesör-öğretmen ekibi (FAMalikov, MQGaniyev, M.A. Mehdiyev, A.A. Agabayli, QG Mohsunzade, RXSattarzade, ZQVerdiyev, CMAKhundov, M.yevI. Khasanov, A. , A.M. Khalilov, HCQuliyev, YBSafarov, RAGadimov, KBagalarov, RBRustamov, A.A. Askerov, A.M. Khalilov, MAMustafayev, TMTurabov, A.I. Aliyev, FAMammadov, C.A. Rızayev, Dil, I. M. Farzali.yev, ve diğerleri. ) büyük hizmetleri oldu. Bu bilim adamları grubunun çabaları sonucunda her geçen yıl uzmanların eğitim kalitesi artırılmış, zengin ders kitapları, öğretim yardımcıları ve öğretim-yöntemsel rehberlik fonları oluşturulmuş, bölümlerin maddi ve teknik alt yapısı oluşturulmuştur. fakülte güçlendirilmiş ve modernize edilmiştir.

Veteriner Fakültesi’ne farklı zamanlarda şu dekanlar başkanlık etti: doçentler CRCafarov, AHAlizade, QMRa¬himzade, Sakhalilov, profesör RXSattarzade, doçent AQQadimov, profesör M.A. Mehdiyev, doçent C.A. Rzayev, profesör M.I. Hasanov, profesör H. I. Safarov, Profesör YBSafarov, Profesör MAMustafayev, Profesör A.A. Askerov, Profesör HMQuliyev, Profesör RAQadimov, Profesör A.M. Khalilov, Doçent A.M. Alizade, Doçent EGQocayev, Profesör MMAliyev, Doçent SMTaghiyev.

2003 yılından itibaren veteriner hekimliği ve zoomühendislik fakülteleri birleştirilerek tek bir fakülte olarak görev yapmaya başlamış, 2020 yılından itibaren ise tekrar ayrılmıştır.

FAHRİ DOKTORLAR

1613714515_fevzi

FEVZİ CƏLİLOV

Moskova Devlet Tarım Üniversitesi Profesörü, biyolojik bilimler doktoru

1613715046_1611995802_02vary

VAYRA VIKE- FREYBERQA

1999-2007 Letonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı

1613716274_guy

ADAM SMAGGHE

Ghent Üniversitesi'nden Prof.

1613716567_ismael

İSMAIL SERAGELDIN

Nizami Gencevi Uluslararası Merkezi Mütevelli Heyeti Eşbaşkanı

1611995750_04mohammad

MUHAMMED BABADOOST

Amerika Birleşik Devletleri, Illinois Üniversitesi'nden Profesör

1612209270_vadim-babushkin

VADİM BABUŞKİN

Rusya Federasyonu Michurinsk Devlet Tarım Üniversitesi Rektörü

1612210101_mladen-franko

GENÇ FRANKO

Slovenya Nova Gorica Üniversitesi Rektör Yardımcısı

1613713894_sergey-volkov

SERGEY VOLKOV

Rusya Federasyonu Devlet Jeo-uzay Üniversitesi Rektörü

1614589264_fust

VALTER FUST

BM elektronik hükümet komisyonunun eski başkanı, UNESCO/ITU komiseri

1613719241_ahmetfeyzi

AHMET FEYZİ BINGÖL

Türkiye Cumhuriyeti Fırat Üniversitesi Profesörü, Bilim Doktoru

1614589457_tlektes-espolov

TLEKTES ESPOLOV

Kazakistan Ulusal Tarım Araştırma Üniversitesi Rektörü

Call Now ButtonBilgi isteyin