GÜRCİSTANDA ÖĞRENCİ YAŞAMI

GÜRCİSTAN

Gürcistan, adı duyulduğu andan itibaren bavulların hazırlanmaya başlandığı ülkeler arasında yer almaktadır. Azerbaycan, Ermenistan, Türkiye ve Rusya ile komşu olan Gürcistan; sahilleri ile yaz turizmi, dünyanın en çetin yamaçlarını içinde barındıran dağları ile kayak deneyimi ve tarihsel mirası ile kültür turizmi açısından cazip ülkeler arasındadır. Gürcistan’da ılıman iklim hakimdir ve bu yönü de ülkemiz vatandaşlarınca ilgi görmesinde etkilidir. Başkenti Tiflis olan, en büyük şehirleri ise yine Tiflis ve Batum olan Gürcistan son derece düşük olan suç oranıyla güvenlik konusunda Doğu Avrupa’da yer alan ülkeler arasında en üst sıralarda yer almaktadır. Ülkemizin sınırına 276 kilometre uzaklığı olan Gürcistan’ın nüfusu yaklaşık 5 milyondur ve 700 bine yakını Türklerden oluşmaktadır. Gürcistanda yaşayan türklerin büyük bir çoğunluğu Tiflis’te ikamet etmektedir.

Gürcistanda Öğrenci Yaşamı

BAŞKENT TİFLİS

Tiflis, Gürcistan’ın başkenti ve aynı zamanda en kalabalık şehridir. Gürcistan’ın doğusunda, Kura Nehri’nin iki yakasında kurulmuş olan Tiflis, Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan konumu ve tarihi İpek Yolu’na yakınlığı nedeniyle tarih boyunca çeşitli küresel güçler arasında bir çekişme noktası olmuştur. Kentin jeopolitik konumu, günümüzde enerji ve ticaret projeleri için önemli bir transit noktası olmasını sağlamaktadır bunun yanı sıra sosyal ve kültürel yönden çok gelişmiş bir şehirdir.

BAŞKENT TİFLİS

TİFLİSTE EĞİTİM VE YAŞAM

Tiflis’in orada yaşayan insanlara zorluk çıkarmayan iklim koşulları, doğal güzellikleri, sosyal ve kültürel yapısı ve imkanları birçok öğrenciyi burada üniversite eğitimi alma konusunda cezbetmektedir. Eğitim konusunda ise diğer ülkeler ile kıyaslandığında oldukça kaliteli eğitim veren üniversiteler olduğu herkesin ortak fikirleri arasında yer almaktadır. Her geçen gün artan yabancı öğrenci sayısı da bu durumu kanıtlayan en önemli detaylara arasında yer almaktadır. Bu konuda araştırma yapan kişiler çoğunlukla şehirdeki üniversitelerin eğitim kalitesi ve dünyada adını duyurmuş fakülteleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra üniversite eğitimi konusundaki soru işaretlerini bir kenara bırakarak Tiflis’te eğitim almaya karar vermektedirler.

Türkiye’ye olan yakınlığı bu şehirde eğitim almanın en önemli avantajları arasındadır. İki buçuk saat gibi kısa sürede İstanbul’dan bu şehre ulaşım basit ve ucuz bir şekilde sağlanmaktadır. Ani gelişen durumlarda da ülkeye kısa sürede giriş yapılmaktadır. Tatil günlerinde memleket özlemi gidermek isteyen kişiler asla zorlanmazlar. Türkiye ile kültürel olarak benzerlikler taşıması da uyum sürecinin yaşanmasını engellemektedir. Kalıcı olarak barınma konusunda öğrencilere büyük kolaylıklar ve yardım sağlanmaktadır.

KONAKLAMA VE ULAŞIM

Çok ucuz ve geniş konaklama seçenekleriyle Gürcistan oldukça avantajlı bir ülkedir. Günde iki öğün yemek servisi yapılan ve tek kişilik, iki kişilik ya da daha kalabalık odalarda kalma olanağı bulunan üniversite yurtlarının aylık ücretleri seçilecek konaklama türüne göre 100 – 200 USD arasında değişmektedir. Yemek giderlerini de büyük oranda azaltan yurt konaklamalarında çamaşır, ütü gibi hizmetler de alınabilmektedir.

Gürcistan’da oldukça yaygın olan ve 1 ya da 2 öğrencinin rahatlıkla konaklayabileceği öğrenci apartlarının aylık ücretleri ise 50 – 100 USD arasında değişmektedir.

2+1 dairelerin ortalama kiraları ise evin konumuna ve özelliklerine göre 200 – 400 USD arasında değişmektedir.

Gürcistan’da eğitim gören uluslararası öğrenciler öğrenci kartları ile elektrik, su, doğalgaz faturalarını da %40 – 50 oranlarında indirimli olarak ödeyebilmektedirler.

Gürcistan’daki kira fiyatları ile yurt ücretlerini ülkemizdeki ücretlerle karşılaştırdığımızda Gürcistan’daki konaklama giderlerinin ülkemize göre daha düşük olduğu görülecektir.

Gürcistan’da okuyan uluslararası öğrenciler, öğrenci kartları ile toplu ulaşımdan çok uygun fiyatlarla yararlanabilmektedir. Ulaşım ücretleri öğrenciler için o kadar düşüktür ki bir öğrencinin aylık ulaşım gideri ortalama 10 TL dolayında olmaktadır. Açılış ücreti 1 USD dolayında olan taksi ücretleri de ülkemize göre oldukça düşüktür. Gürcistan’da benzin fiyatları ve otomobil ücretleri de çok uygundur. İkinci el otomobillerin fiyatları ülkemizdeki fiyatların üçte biri kadar olduğundan birçok öğrenci otomobil almayı da tercih edebilmektedir.

GÜRCİSTANDA ÖĞRENCİ YAŞAMI
GÜRCİSTANDA ÖĞRENCİ YAŞAMI-1
GÜRCİSTANDA ÖĞRENCİ YAŞAMI-2
Call Now ButtonBilgi isteyin