MACARİSTAN’DA EĞİTİM

Orta Avrupa Ülkesi Macaristan

Macaristan , dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilen başkent Budapeşte ile Avrupa’nın en iyi turistik merkezlerinden biridir. Göreceli olarak küçük olmasına rağmen ülke dünya miras alanları Unesco biyosfer rezervleri dünyanın en büyük ikinci termal gölü ( Heviz Gölü ) Orta Avrupa’nın en büyük gölü ( Balaton Gölü ) ve en büyük doğal otlaklara ev sahipliği yapmaktadır.

Macaristan 93.030 km kare alana kurulu yaklaşık 10 milyon nüfus sahip AB ye tam üye bir Orta Avrupa ülkesidir. Romanya – Sırbistan – Ukrayna ve Avusturya  ile sınır komşusudur. Resmi dili Macarca olup Türkçeye yakındır. Başkenti Budapeşte 1.800.000 nüfusa sahiptir en büyük ve köklü üniversiteleri Budapeştede bulunmaktadır. Macaristan’da Eğitim almayı düşünen öğrencilerin ilk tercihi Budapeşte üniverstileri olmaktadır.

Macaristan’da Üniversite Fiyatları

Batı Avrupa Ülkelerine kıyasla Macaristan’da Üniversite fiyatları daha uygundur. Öğrenim ücretleri, okula ve programa bağlı olarak değişmekte olup Tıp ve diş hekimliği, senelik 15 -16.000 Euro civarında iken, Mühendislik programlar ise 5-6000 Euro  işletme – Ekonomi gibi iktisat fakülteleri programları 4-5000 Euro arasında değişmektedir.

Macaristan’da Üniversite ücretlerini ödemenin yanı sıra öğrencilerin de her biri 300 € ile 500 € arasında seviye tespit ( İngilizce ) sınav ücreti ve 100 – 200 Euro kayıt ücreti ödemeleri gerekmektedir.                                                         

Macaristanda Üniversite Eğitimi kayıt süreci

Macaristan’da eğitim dili İngilizcedir. Programlara doğrudan 1. Sınıftan başlayacak öğrencilerin  en az B2 ( ileri düzey ) İngilizce yazılı ve konuşma becerisi olması gerekmektedir. Üniversite tarafından yapılan sınavlarda öğrencilerin İngilizce dil beceresi ölçülmektedir  

Macaristan Üniversiteleri İngilizce Hazırlık Sınıfları

İngilizce dil bilgisi yeterli düzeyde olmayan adaylar Üniversitelerin bünyelerinde açtıkları İngilizce hazırlık sınıflarına katılırlar.Hazırlık sınıfına kabul için adayların kendini ifade edebilecek düzeyinde ( A1-A2 ) İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Dil bilgisi ölçmek için üniversiteler öğrencileri internet üzerinden Skype mülakatına alırlar.

Macaristan üniversitelerinde Hazırlık sınıfları öğrencilerin ihtiyacına göre 5 – 10 – 15 ay süreli düzenlenmektedir. Öğrenciler İngilizce dil bilgisi yanı sıra eğitim alacakları bölüme hazırlık dersleri görürler  Örnek : Sağlık bölümleri için biyoloji ve kimya  Mühendislik bölümleri için matematik ve geometri

 5 ay süreli  ( 1 sömestr ) İngilizce + bölüm hazırlık ( alan dersleri  ) Açılış tarihi Ocak15 

10 ay süreli ( 2 sömestr ) İngilizce + bölüm hazırlık ( alan dersleri ) Açılış tarihi Eylül 15

15 ay süreli ( 3 sömestr ) İngilizce + bölüm hazırlık ( alan dersleri ) Açılış tarihi Ocak 15

Macaristan – Peç Üniversitesi – Pecs Üniversitesi

Macaristan’ın en köklü üniversitelerinden biri olan Peç üniversitesi temelleri 1367 yılına dayanmaktadır. Üniversite Macaristan’ın Pecs şehrinde kurulmuş olup 20.000 den fazla öğrenciye sahiptir. Üniversitenin 4000 civarında yabancı öğrencisi bulunmaktadır. Pecs üniversitesi Macaristanın en önemli eğitim ve araştırma kurumudur.

Pecs Üniversitesi Kabul Koşulları 

Pecs Üniversitesi yabancı öğrenciler için ingilizce dilinde Tıp – Diş hekimliği ve Eczacılık eğitimi vermektedir. Üniversitede fakültelere doğrudan başlayabilmek için İngilizce seviyesi ileri düzeyde ( C1) olan ve Lisede fen bilimleri dersleri biyoloji – kimya – matematik görmüş ve başarı notları yüksek olan adaylar kabul edilmektedir. Öğrencilerin yeterlilik düzeyleri sınav ile ölçülmektedir.

İngilizce seviyesi ve / veya fen derslerindeki başarısı yetersiz olan adaylar  ihtiyaca göre 5-10-15 ay süreli  combo hazırlık sınıfı eğitimi görürler Combo hazırlık sınıfı eğitiminde adaylar sağlık bölümlerine hazırlık için ingilizce ve fen bilimleri dersleri almaktadır.

Budapeşte Metropolitan Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Özellikle Sanat ve Ekonomi bölümleri üzerine ingilizce eğitim almak isteyenlerin tercihi Budapeşte Metropolitan Üniversitesi olmaktadır. Üniversite Avrupa’daki en prestijli ve kaliteli üniversitelerden biridir. Budapeşte Metropolitan üniversitesi’nde eğitim alabilmek için üniversite sınavını kazanma şartı aranmamaktadır. Üniversite Yök denkliğine sahiptir.

Budapeşte Metropolitan Uygulamalı bilimler üniversitesinde eğitim alarak dünyanın heryerinde kabul gören AB diplomasına sahip olabilirsiniz.

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi

Macaristan Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi üniversitesi 1782 yılında Macaristanda kurulmuştur.en üst düzeydeki eğitim kurumu olmuştur ve aynı zamanda uluslararası üne sahip olmuştur.Üniversitenin etkinliğinin temeli, profesörlerin özverili eğitim faaliyetleri ve öğrencilerimizin yoğun çalışması ve coşkusu üniversitenin önemli değerleridir. Bu değerler, kurumdaki eğitim, bilimsel araştırma ve teknolojik gelişmenin istikrar ve sürekliliğini sağlar.

 Tüm bu fırsatlar, Budapeşte Teknoloji Üniversitesi‘nin Macaristan’ın önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olmasını ve yurtdışındaki bilimsel sonuçlarıyla tanınmasını sağlamıştır. Üniversitenin eğitim programlarına katılan gençlerin sadece mükemmel profesyonellere değil, en geniş anlamda eğitimli kişilere dönüşmeleri de önemlidir. Üniversitenin entelektüel faaliyetler için çeşitli fırsatlar vardır ve profesörler sadece mesleki becerileri değil, aynı zamanda öğrencilerin algılarını zenginleştirebilecek tutumlarını, değerlerini ve bakış açılarını da aktarırlar.

  Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi nin sekiz fakültesi kendi bireysel özelliklerine sahiptir, ancak hepsi üstün eğitim sonuçlarına ulaşmayı amaçlamaktadır. Fakülteler, derslerin zaman dilimi içerisinde anlaşılması ve öğrenilmesi için yeterince geniş bilimsel alanları kapsamaktadır. Nitelikli profesyonellerin güçlü teknolojik ve bilimsel temel bilgisi ve ekonomik becerileri vardır ve ayrıca çeşitli süreçlere yapısal yaklaşımları uygulayabilirler.

Budapeşte Teknoloji Üniversitesi Fiyatları

Üniversitede İngilizce hazırlık Sınıfı yoktur. Matematik ve Fizik derslerinin ingilizce olarak verildiği mühendislik hazırlık sınıfları mevcuttur. işletme ve mühendislik alanlarında eğitim görecek olan adayların iyi derecede İngilizce ve matematik ve fizik bilgilerinin olması beklenir. Üniversitede bulunan fakültelere doğrudan başlayabilmek için eğitim yılı  başında üniversite tarafından düzenlenen muafiyet sınavında öğrencinin başarılı olması gerekmektedir. Sınavda başarılı olamayan fakat ileri derecede ingilizce dil bilgisine sahip adaylar ilk yıllarında üniversite bünyesinde mühendislik hazırlık (ingilizce matematik ve fizik dersleri ) eğitimi görmektedir. Mühendislik Hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, fakültede eğitim almaya hak kazanırlar

Call Now ButtonBilgi isteyin