NAHÇIVAN DEVLET ÜNİVERSİTESİ

nahçivan üniversitesi

Nahçıvan’da Üniversite Eğitimi – Nahçıvan Devlet Üniversitesi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan’a bağlı Nahçivan Özerk Cumhuriyeti’nde bulunan; 2017 yılında Azerbaycan’ın en iyi Üniversitesi seçilen, Devlet Üniversitesidir.

1967 yılında kurulmuş Üniversite Azerbaycan’ın en köklü Üniversitelerinden biridir. Avrupa Rektörler Kulübü’nün, Asya Üniversiteler Birliği’nin, Avrasya İpekyolu Üniversiteleri Birliği’nin, Karadeniz Üniversiteler Birliği’nin ve Kafkas Üniversiteler Birliği’nin üyesidir.

Devlet Üniversitesi olması sebebiyle, Denklik işlemlerinde çok büyük bir avantaj sağlar. YÖK’ün tercih kılavuzunda yer alan, ve Yök tarafından tanınan bir Üniversitedir. Nahçıvan Devlet Üniversitesinin Resmi dili Azerbaycan Türkçesidir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesinden Tıp ve Diş Hekimliğinden mezun olanlar Seviye Tespit (STS) sınavına girmektedir. Eczacılık mezunları seviye tespit (STS), Hukuk okuyanlar Fark derslerini Türkiye’de tamamladıktan sonra Seviye Tespit (STS) sınavına girmektedir.

Mimarlık, Müzik (Konservatuar), Ekonomi, ve diğer Tüm bölüm Öğrencileri direk denklik alabilmektedir. Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nin 6000 öğrencisi bulunmaktadır. “Mevlana”, “Erasmus+”, “Erasmus Mundus” programlarına sahiptir.

Dünyanın 8 ülkesinden 800’e yakın yabancı öğrenci, Nahçıvan Devlet Üniversitesinde Eğitim almaktadır.

Call Now ButtonBilgi isteyin