Ukrayna Üniversiteleri Yök Denkliği 

Ukrayna Yök Denkliği 

01.07.2016 Yök Resmi Sitesi ( http://www.yok.gov.tr/web/denklikbirimi/duyurular) Dünya Sıralamalarında ilk 1000’e giren üniversitelerden mezunların diplomalarına Sınav şartları aranmaksızın DENKLİK değerlendirmesi yapacagı duyurulmuştur.

YÖK , Dünya sıralamasında ilk 1000’e giren üniversitelerden mezunların diplomalarına Sınav şartları koşulunu kaldırmış olduğunu duyurmuştur. 

Ukrayna’da Harkov şehrinde Türkiye Resmi Temsilciliğini yaptığımız üniversiteler Dünya ilk 1000 üniversite sıralaması içindedir . Mezunlar Denklik başvuruları sırasında puan ve baraj şartı aranmaksızın denklik alabilme olanakları mevcuttur.

Dikkat ! Yurtdışında Türkçe Eğitim veren Kurumlardan alınan diplomalara Denklik YOK !

Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalarla öğrenim dilinin Türkçe olduğu belirlenen programlar veya Yükseköğretim Kurulunca tanınan yurtdışındaki Türkçe yükseköğretim programları dışında( Kıbrıs Üniversiteleri Kırgızistan Manas Üniv.vb. ) , Yurtdışında yükseköğretim kurumlarının açtığı ve öğrenim dili Türkçe olan programlardan alınan diplomalar için yapılan denklik başvuruları reddedilir.

Kaynak :  Yök Resmi Web sitesi : Yök Resmi Web Sitesi Duyurular sayfası ndan detaylı bilgi alabilirsiniz

Ukrayna Üniversiteleri

Ukrayna Doğu Avrupa’nın en önemli üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır.Ukrayna üniversiteleri nin  Akademik kadroları Sovyetler birliğine kadar uzanmaktadır.başarıları, buluşları ve potansiyelleri ile dünyaca ün yapmış olan Ukrayna Harkov Teknik Üniversitesi –  Harkov Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi ve Kharkov Karazin Devlet Üniversitesi  , Kiev Taras Shevchenko ve Kiev Politeknik Üniversitesi gibi üniversiteler günümüzde dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyi Ukraynada üniversite eğitimi almaya çekiyor.

Ukraynada Üniversite Ücretleri

Ukrayna’da Üniversite ücretleri Üniversite – Şehir ve Bölümlere göre farklılıklar göstermektedir. , Ukrayna’da Eğitim Alınan üniversitelerin fiyatları , Eğitim Alınan Bölümlerin senelik harçları değişkendir. Ukraynada üniversite okumak son derece ekonomik olup eğitim harçları bölümlere göre Senelik 1500$ – 4500$ arasında değişmektedir.

Türkiye Resmi Temsilciliğini Yaptığımız Ukrayna Üniversiteleri 

ANT Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Kiev Üniversiteleri , Harkov Üniversiteleri ve Odessa Üniversiteleri temsilciliklerini yapmaktayız.

Harkov Üniversiteleri

Ukrayna’ya Kievden önce 15 sene başkentlik yapmış olan Harkov şehrinde birçok üniversite bulunmaktadır.  Harkov Şehri Ukrayna’nın kültür başkenti olarak kabul edilmektedir. Harkov Şehrinde 80.000 civarında öğrenci bulunmakta olup bunların 9 binden fazlası yabancı öğrencidir.

Harkov Karazin Üniversitesi

Dünya Sıralamasında en iyi 1000 üniversite içerisinde 401. Sırada yeralan Harkov Karazin Üniversitesi ‘nde Başta Tıp olmak üzere Hukuk , Ekonomi , Cyber Security , Bilgisayar mühendisliği  vb. alanlarda eğitim alabilirsiniz

Harkov Teknik Üniversitesi

Dünya Sıralamasında en iyi 1000 Üniversite içerisinde 701. Sırada yeralan Harkov Politeknik Üniversitesi’nde Yazılım , Bilgisayar , Petrol Doğalgaz , Makine , Elektrik Mühendisliği bölümleri , Psikoloji , İşletme , Logistik , Pazarlama vb. bölümlerde İngilizce ve Rusça Eğitim olanakları mevcuttur.

Harkov Havacılık Üniversitesi

Harkov Havacılık Üniversitesi’nde Uçak Mühendisliği , Helikopter motorları Mühendisliği , bilgisayar ve yazılım mühendisliği alanlarında Rusça ve İngilizce dillerinde eğitim alabilirsiniz

Harkov Yapı ve Mimarlık Üniversitesi

Harkov Yapı ve Mimarlık Üniversitesinde Mimarlık , inşaat mühendisliği , restorasyon alanlarında eğitim alabilirsiniz

Beketov Mimarlık ve Şehir Planlamacılığı Üniversitesi

Beketov Üniversitesi’nde Mimarlık ve inşaat mühendisliği bölümlerini Rusça ve İngilizce dillerinde eğitim alabilirsiniz

Kiev Üniversiteleri

Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi  

Kiev taras shevchenko üniversitesi Dünya sıralamasında en iyi 1000 üniversite içerisinde 410. Sırada yeralmaktadır. Kiev Şehri ile bütünleşmiş olan üniversite Ukrayna’nın en köklü devlet üniversitesi olup başta Tıp olmak üzere , işletme , ekonomi , bilgisayar mühendisliği vb. bölümlerde rusça ve ingilizce eğitim olanakları mevcuttur

Kiev politeknik Üniversitesi

Kiev Şehir merkezinde bulunan Kiev Politeknik Üniversitesi dünya sıralamasında en iyi 1000 üniversite içerisinde olup Bilgisayar , yazılım , makine , elektrik mühendisliği vb. gibi bölümlerde rusça Eğitim almak mümkündür.

Kiev Tıp Üniversitesi

 Ukrayna Kiev Tıp Üniversitesi  Doğu Avrupa ve eski Sovyet  ülkelerindeki en dinamik ve mükemmel tıp üniversitelerinden biridir. 1992 yılında kurulan Kiev Tıp Üniversitesi günümüze kadar 20.000 den fazla diş hekimi ve pratisyen hekim mezun vermiştir. Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından en yüksek akreditasyona sahiptir. Kiev Tıp Üniversitesi’nde yabancı öğrenciler Tıp , Diş hekimliği , Eczacılık Eğitimi Rusça ve İngilizce dillerinde alabilirler

Kiev Havacılık Üniversitesi

Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi, 1933’te kurulmuştur. Ukrayna’nın dünyanın en saygın, en eski havacılık üniversitelerinden biridir.Tarihinin yaklaşık 80 yılı boyunca 200.000’den fazla yüksek vasıflı profesyonel bu üniversitede havacılık eğitimi almıştır.Kiev havacılık Üniversitesi’nde İngilizce ve Rusça dillerinde uçak mühendisliği eğitimi alabilirsiniz

Odessa Üniversiteleri

Odessa Ukrayna’nın önemli ticaret ve liman şehridir. Odessa şehri doğal parkları , yaşam kalitesi ve köklü üniversiteleri sayesinde yabancı öğrenciler için ilgi odağı olmaktadır.

Odessa Tıp Üniversitesi

 Odessa Tıp Üniversitesi temelleri 1900 yılına dayanmaktadır. Sovyetlerin dağılmasından sonra 1993 senesinde Odessa Ulusal Tıp Üniversitesi adı ile günümüzdeki halini almıştır.Yabancı öğrenciler üniversitede tıp , diş hekimliği ve eczacılık bölümlerini rusça yada ingilizce dilinde eğitim alabilirler

 Odessa Denizcilik Akademisi

 Odessa Denizcilik Akademisi 1944 yılında Ukrayna liman şehri olan Odessa’da kurulmuştur. Üniversitede Eğitim dili Rusça’dır.Yabancı öğrenciler Odessa Denizcilik Üniversitesi’nde uzakyol gemi kaptanlığı , gemi inşaa mühendisliği , gemi makinaları mühendisliği ve deniz hukuku alanlarında eğitim alabilirler

Odessa Politeknik Üniversitesi

 Odessa Politeknik Üniversitesi , Ukrayna’nın köklü mühendislik üniversitelerinden biridir. Üniversitede Yazılım , bilgisayar , makine , elektrik , petrol gaz mühendisliği vb. alanlarda Rusça yada İngilizce dillerinde eğitim almak mümkündür.

Ukraynada Üniversite Fiyatları  

Ukraynada Üniversite Fiyatları Eğitim alınacak programlara göre değişkenlik göstermekte olup  Tıp alanları senelik 3500$ – 4500$ , Mühendislik alanları senelik 2200$ – 2800$  Sosyal bilimler alanları senelik 1800$ – 2500$ fiyat aralıklarında değişmektedir.

Ukraynada Tıp Eğitimi 

Ukraynada Tıp Bölümleri nde dünya sıralamasında ilk 1000 ‘e giren Harkov şehrinde bulunan Karazin Üniversitesi  ve Kiev şehrinde bulunan  Taras Shevchenko Üniversitesi‘ nde senelik 3000-4500$ maliyetle ingilizce yada rusça dilllerinde tıp eğitimi alabilirsiniz.

Ukraynada İngilizce Tıp Eğitimi ve Rusça Tıp Eğitimi seçenekleri mevcuttur.Tıp bölümünde Eğitim alacak öğrenciler üniversite bünyesinde 1 Sene dil eğitimi sonrasında 6 sene fakülte tıp eğitimi almaktadırlar.Öğrenciler seçtikleri eğitim dilinde 1 sene ingilizce yada rusça hazırlık sınıfı eğitimi almaktadır.

Tıp Eğitimi İngilizce : 4300$ 

Tıp Eğitimi Rusça : 3850$

Ukraynada Diş Hekimliği 

Ukraynada Diş Hekimliği fakultesi Eğitim süresi 5 yıldır . Ukraynada Yök Tarafından tanınan üniversitelerde uygun fiyatlara Ukraynada diş hekimliği bölümleri nde eğitimi alabilirsiniz . Öğrenciler Eğitim öncesinde 1 Sene seçtikleri eğitim dilinde ingilizce yada rusça hazırlık sınıfı eğitimi alırlar.

Diş Hekimliği İngilizce : 4500$ 

Diş Hekimliği Rusça : 3800$  

Ukraynada Universite okumak 

Ukrayna Üniversite okumak  son yıllarda türk öğrencilerin tercihleri  başında gelmektedir. Ukraynada okumak için lise diplomasına sahip olmanız yeterlidir. Ukrayna Üniversiteleri nde  Eski Sovyet sistemi işleyişi devam etmekte olup ve Üniversitelerin geçmişi   Eğitim kadroları köklü olup 150-200 sene öncesine dayanmaktadır. Eğitim sistemi oldukça ileridir 

Ukrayna’da dünya sıralamasında en iyi 1000 üniversite içerisinde bulunan Harkov Teknik Üniversitesi ve Kiev Politeknik Üniversitesi ‘nde Senelik 1800$ – 3000$ arası maliyet ile Rusça dilinde Ukraynada Tüm mühendislik bölümlerinde eğitim alabilirsiniz . Eğitim süresi 4 Yıldır. Öğrenciler Fakulteye başlamadan önce üniversite bünyesinde 1 sene Rusça yada ingilizce dil hazırlık sınıfı eğitimi almaktadır. 

Kaynak :  Yök Resmi Web sitesi : Yök Resmi Web Sitesi Duyurular sayfası ndan detaylı bilgi alabilirsiniz

Ukrayna’da Yüksek Lisans Fiyatları 

Ukrayna’da Yüksek Lisans Fiyatları Seçilen programa göre değişkenlik göstermektedir. Master Başvurusu yapılan üniversite Öncelikle Türkiyede Mezun olduğunuz üniversite diplomanız ve Transkripti inceler . Uygun görüldüğü taktirde sizi yüksek lisans programına kabul eder 

Ukrayna’da Yüksek Lisans Ücretleri 

Ukrayna’da Yüksek Lisans Ücretleri Senelik 2500$ – 4500$ arasında değişmektedir . Eğitim Dili Bazı yüksek lisans bölümlerinde ingilizcedir. Ukrayna’da Yüksek Lisans yapmak için LES sınavına girmek zorunda değilsiniz

Ukrayna’da Hazırlık Sınıfı Eğitimi

Ukraynada Üniversite Eğitimi almak için isteyen ögrenciler İngilizce ve Rusça dillerinde Üniversite eğitimi alabililer. Rusça Eğitim almak isteyen öğrenciler 9-10 Ay süreli hazırlık sınıfı Rusça dil eğitimi almalıdır. Ukraynada Rusça dil eğitimi sonrasında istedikleri bölümden Üniversite Lisans ve yükseklisans eğitimine devam edebilirler.

Ukrayna’da Haberleşme ve iletişim 

Ukrayna’da 4 adet Gsm  firması vardır bunlar , MTC, YMS ve Vodafone , Life adlı markalarıdır. Bunlardan Life’i kullanan öğrenciler tüm diğer Life kullanıcılarıyla ücretsiz konuşmaktadırlar.Ancak aylık belli bir yükleme limiti vardır.Ukrayna’ya giden bir öğrenci, isterse Ukrayna’ya gitmeden  önce Türk gsm hattını ‘uluslar arası dolaşıma açtırarak’ Ukrayna’da da  kullanabilir.
Ukrayna’nın uluslararası kodu +380’dir. Türkiyeden Ukrayna’yı aramak istediğinizde  öncelikle alan kodunu daha sonra numarayı yazmalısınız.

Ukrayna Üniversiteleri Hazırlık Sınıfı  Fiyatları

Ukrayna Üniversiteleri hazırlık fiyatları üniversitelere göre ve hazırlık eğitimi alınacak  dile göre değişmekle olup , hazırlık eğitimi  ücretleri ortama  olarak 1500 – 2600$  arasında  değişmektedir.

Ukrayna Üniversiteleri  Lisans Eğitimi Ücretleri 

Ukrayna Üniversitelerinde hazırlık eğitimi ni  bitiren öğrenciler  , hazırlık sınıfı  sonunda  yapılan yabancı dil  değerlendirme sınavında  başarılı oldukları  taktide  fakültelerde eğitim görmeye  hak kazanırlar. Ukrayna’da lisans eğitim fiyatları üniversite ve bölümlere ve eğitim alınan dile göre farklılık göstermekte olup Üniversite fiyatları ortalama 1500 ile 4500 dolar arasında değişmektedir.

Ukrayna Üniversiteleri Hazırlık Başlangıç Tarihleri 

Ukrayna Üniversiteleri hazırlık sınıfları genelde ilk grup 25 Eylülde ders başı  yapar son grup ise 15 -20 Aralık tarihleri arasında dersbaşı yapmaktadır. Ukrayna’da  eğitim almayı düşünen öğrencilere tavsiyemiz vakit kaybetmeden başvurularını  tamamlamaları yönündedir. Çok az sayıda üniversitenin  Ocak ve Şubat başlangıçlı  ara dönem  hazırlık kayıtlarıda  bulunmakta olup ,  ara dönemlere  kayıt  olan öğrencilerin yaz tatilleri bulunmamaktadır.

Ukrayna’da Üniversite Fakülteler Başlangıç  Tarihleri 

Ukrayna Üniversiteleri nde  fakültelerin başlangıç  tarihleri 5 Eylül ile 5 Ekim tarihleri arasında Üniversiteye göre değişmektedir. Ukrayna’da  Eğitim alarak  hem dünyanın her yerinde  geçerli  diploma  sahibi olabilir hemde  yabancı dil  öğrenebilirsinizUkrayna’da eğitiminizi dilerseniz İngilizce olarak , dilerseniz ukraynaca veya rusça olarak alabilirsiniz. Özellikle günlük yaşamda birbirine çok yakın olan rusça ve ukrayna dilleri aktif olarak kullanıldığından, Ukraynada dil okulu eğitim alan öğrenciler İngilizce dilinde  eğitim alsalar bile , bu iki dile de hakim olarak mezun olmakta ve Türkiye’de bu özellikleri ile büyük avantaj elde etmektedirler.

Ukrayna’da Eğitim Süresince Konaklama

Ukraynada Eğitim gören öğrenciler için konaklama seçenekleri oldukça zengindir. Öğrenciler bütçe ve beklentilerine göre en uygun seçimi yapabilirler. Konaklama seçimi en az dil okulları kadar önemli olup öğrencinin başarısını direk etkilemektedir. Öğrenci yurdu , kampüs içi konaklama ve paylaşımlı daireler olmak üzere bir çok alternatif bulunmaktadır. Ukraynaya giden Öğrencilere özellikle ilk aylarda öğrenecekleri dilin kültürünü yakından tanımaları ve arkadaş edinmeleri için Ukraynada Öğrenci yurdu konaklama tavsiye edilmektedir.

Ukrayna Eğitim paketlerine Standart Ukrayna Üniversiteleri Standart yurt konaklaması dahildir. Standart Ukrayna yurtlarının konforlu olduğu söylenemez.

Daha iyi şartlarda özel öğrenci yurdunda öğrenciler ilave ücret ödeyerek daha iyi şartlarda konaklayabilirler . Özel Yurt odalarında Yatak-dolap -çalışma masası standarttır . 2 Odanın ortak kullanımına açık Wc ve Banyo bulunmakta olup, odalar otel konforundadır.

Call Now ButtonBilgi isteyin